f

En

Central and East Europe photojournalism

2014–2015 *  UKRAINE

Válka, to je přežít

O bestii rozlezlé v tělech a duších dospělých i dětí

Válka je zrůda a iracionálno, popření všech hodnot, které kdy civilizace vybudovala. Jsou to jen fráze, samozřejmě, také mi to tak vždy znělo. Tedy jen do chvíle, než jsem s ní začal randit. Od začátku mě zajímala válka a člověk, ten prapodivný vztah, ve kterém jednoho není bez druhého. A chtěl jsem se dozvědět co nejvíce, bez ohledu na peníze nebo duševní zdraví, protože každý máme jen určitou míru snesitelnosti.

 

Začal jsem se ptát, poslouchat, sbírat příběhy napříč Ukrajinou, protože válka – to není jen frontová linie, mrtví a ranění, uprchlíci a zplundrované domy, tedy obraz milovaný médii. Válka jsou i tisíce, statisíce mikropříběhů, které člověka bez zkušenosti ve snu nenapadnou. Nejsou vizuálně atraktivní, o to více je o nich ale třeba mluvit.

 

Jsou to třeba psychické trosky, které se zřejmě do normálního světa už nikdy nevrátí, lidé s rozvráceným hodnotovým žebříčkem. Jsou to i kaplani, kteří po tom co zažili, ochotně vezmou do ruky zbraň a ovážou jí řůžencem.

Nebo psychologové, kteří sami potřebují psychologickou pomoc, protože i na trénovaného člověka je války prostě moc. Univerzitní profesor, kterého několikrát vzali na okraj hlubinné jámy a nechali rozloučit se životem, aby ho zase naložili do auta s tím, že dnes není na popravu ten správný den.

Nebo je to otec tří malých dětí, který vám naprosto vážně řekne, že jeho kamarádi na frontě jsou pro něj teď důležitější než vlastní rodina.

 

A tak dále, příběhů je na rozdávání.

Nehledám historky o odvaze nebo smrti a už vůbec ne politické pozadí konfliktu. Hledám člověka. Na jeho příběhu chci ukázat absurditu a otevřít oči laxním. Válka, to totiž nejsou politické debaty, diskuzní fóra, není to ani politické ani jiné PR. Nejsou to ani náměstí plná demonstrantů, kteří si pak sednou

 

Je to bestie rozlezlá po celé Ukrajině, v myslích, v tělech i ve snech dospělých a dětí. A bude tam dlouho.

Interview

  • Contributors

    Denis Krischenko, Svetlana Tavanceva, Elena Podolian, Ivan Grebenjuk, Olga Vařechová, Jakub Kašpárek, Martin Groman. My thanks go out to all these people, without whose help and support I could't get to work in Ukraine and then postprocess all the material in the Czech Republic.

An independent photojournalistic project of a Czech photojournalist Petr Toman covering social issues within East and Central Europe