f

En

Central and East Europe photojournalism

2014 * KYIV UKRAINE

Maidan: The Battle is on

Je snadnější vypustit běsy, než stvořit anděly

Extrémní agrese a smrt boří základní paradigma bezpečí a mění žebříčky hodnot. Z toho se nedá oklepat a říct si, zase bude dobře, ani když tanky odjedou a mrtví jsou pohřbeni. Lidé, jejich vzpomínky a jizvy na duši, to vše zůstává. I po své smrti válka pokračuje. Jen vymění bojovou linii za zavřené dveře domovů. Temní běsové se vrací jako psychická traumata, strach, deprese, noční můry. Bolesti duše, na které neexistují farmaka. Úlevu někdy přinese čas a smíření se s tím, že život už nebude jako dřív.

 

Vznikají tak desetitisíce mikropříběhů. Zdánlivě banálních, pro mediální manistream nepříliš zajímavých. Právě ty jsou základem mého chápání světa. Proto jsem odjel na Majdan.

 

V Kyjevě totiž od listopadu do února zuřila válka. Umíraly tam stovky lidí, tisíce byly zraněny, zmrzačeny nebo zmizely beze stopy. A další desítky tisíc, které byly svědky iracionální brutality, si vše odnášely domů hluboko v paměti.

 

Ve spolupráci s psychology a sociálními pracovníky jsem takové příběhy hledal. Po celém Kyjevě, v zatemněných bytech prosáklých bolestí a hořkostí. Příběhy obyčejných.

 

Vrátil jsem se do Prahy a na Ukrajině mezitím začala další válka. Větší, drastičtější, konvenční válka, která už zasáhla statisíce lidí. Jen dvě hodiny letu od mého bytu. Vtáhla do sebe i mnoho z těch, které jsem poznal, proto se Ukrajina pro mě stala osobní.

 

Mrtvých, raněných, zmrzačených bude přibývat. Stejně jako šrámů na duši, nočních můr, depresí a mikropříběhů, které by měly být vyprávěny. Protože jak říká ruské přísloví, je snadnější vypustit běsy, než stvořit anděly.

 

Zlo bylo vypuštěno a andělé? Ti jsou v nedohlednu.

Projekt 'Maidan: The Battle is on' byl vystavený na Photokině 2014 v Kolýně nad Rýnem. Publikován byl v časopise Kant a na serverech LensCulture.com a Photo8.com.

An independent photojournalistic project of a Czech photojournalist Petr Toman covering social issues within East and Central Europe