f

En

Central and East Europe photojournalism

2013 *  LÁGR VOJNA

The Communism

V devatenácti letech dostal trest smrti, tak silně komunisté Fratiška Zahrádku nenáviděli.

František Zahrádka (82), politický vězeň, oceněný za protikomunistický odboj. V 50. letech byl za tisk protikomunistického časopisu a převádění emigrantů přes železnou oponu do Rakouska odsouzen k 20. letům těžkého vězení. Prokurátorem požadovanému trestu smrti unikl jen díky nízkému věku. V době soudu mu bylo 19 let. Po dvou letech vězení a mučení vážil 45 kilogramů, přesto musel nastoupit na nucené práce do uranových dolů a za nelidských podmínek těžit uran pro vývoj sovětských atomových zbraní. V roce 2012 byl oficiálně uznán a odškodněn jako účastník protikomunistického odboje. Fotografie byla pořízena v korekci bývalého tábora nucených prací Vojna, kde byl Zahrádka a další tisíce politických vězňů brutálně šikanováni, vězněni a nuceni těžit uran. Jeho morální síla a odhodlání bojovat proti režimu, který ho nepustil ani na pohřeb vlastních rodičů, jsou i v jeho 82 letech neuvěřitelné. Bohužel, i přes snahu poslední generace politických vězňů podat veřejnosti osobní svědectví, získává komunistická strana v České republice stále větší vliv na vedení státu.

Fotografie získala 3. místo v nejprestižnější  fotožurnalistické soutěži světa Picture of the Year International POYI. Je vystavená v Muzeu moderního umění v San Francisku. Cenu získala i v Czech Press Photo 2013 a International Photography Award IPA.

Interested in behind the story?

An independent photojournalistic project of a Czech photojournalist Petr Toman covering social issues within East and Central Europe