f

En

Central and East Europe photojournalism

2014–2015 *  UKRAINE

RE: Chernobyl

Černobyl není historie, epizoda, která se stala před čtvrtstoletím a dávno se na ni zapomělo.

Na Černobylu neni nic hezkého. Otrávil těla a mysli desítky tisíc lidí a bude v tom pokračovat. Nikdo ho nezastaví, jen čas. Protože dokud zde budou žít lidé, bude žít i Černobyl. Zajistil si věčnost tím, že otrávil naše geny. Jak s ním chceme bojovat, když se stal naší součástí? Jak se zbavit stroncia a cesia, které jsou navázané v kostech a otravují organismus zevnitř? Jak se jich zbavit předtím, než se postarají o rakovinné bujení, o předčasnou smrt?

Černobyl není historie, epizoda, která se stala před čtvrtstoletím a dávno se na ni zapomělo. Koluje nám v krvi a je to stále silný soupeř. Je nebezpečný z medicínského hlediska, ale stejně tak (a ne-li více) je nebezpečný i pro lidskou duši.


A díky tomu žije dál. Není možné ho odstranit sebelepší operací, není možné vyhnat ho z hlavy. Nespoután, určuje si pravidla, jako by vytvářel novou formu života. Stal se třináctou komnatou, anomálií a těch se lidstvo vždy bálo.

Co s ním, jak ho pokořit, ovládnout? Odpověď neexistuje. Dokázali jsme ho sice schovat pod sarkofág, ale jeho podstata unikla. Nezbývá tedy než se poučit co se stane, když lidstvo míří příliš vysoko.

Nezbývá, než zůstat v pokoře.

Interested in my book about Chernobyl?

An independent photojournalistic project of a Czech photojournalist Petr Toman covering social issues within East and Central Europe