f

En

Central and East Europe photojournalism

about

 • Workshop

  Dokumentární fotografie, fotožurnalistika – to vše je zejména o zkušenostech, o životě, pohledu na svět, o schopnosti najít to zajímavé a podstatné. Technika nehraje roli, není podstatná.

   

  Budeme se bavit o tom, proč jste si vybrali téma a jak mu rozumíte. O vašich pocitech a nadhledu, budeme hledat nové cesty, posouvat přemýšlení. Probereme jak vůbec připravit dokumentární projekt, jak hledat spolupracovníky, fixery, jak komunikovat.

   

  A editovat, editovat....

   

  hello@petrtoman.eu

Fotografie mě nutí přemýšlet. Hledat vazby, souvislosti, nutí mě vstát, i když se mi nechce, nutí mě klepat na dveře a ptát se. Je to prostředek jak poznávat svět a dělat si vlastní názor.

Petr Toman je dokumentární fotograf a novinář. Po několika letech práce v deníku opustil klasickou žurnalistiku a začal se věnovat dlouhodobým sociálně-dokumentárním projektům.

 

Zajímá se o traumatické a post-traumatické psychické problémy válečných veteránů nebo lidí konfrontovaných s extrémním násilím či politickými změnami.

 

Několik let se věnuje psychickým a sociálním dopadům černobylské jaderné havárie na život obyvatel severní Ukrajiny. Poslední rok se intenzivně zabývá válkou na východní Ukrajině, respektive dopady války na psychiku člověka. Sbírá příběhy lidí, kterým válka zasáhla do života a změnila jejich hodnoty.

 

Petr dlouhodobě spolupracuje s legendou světové fotožurnalistiky Antonínem Kratochvílem. V roce 2014 byl na shortlistu Mentor programu agentury VII.

 

Pravidelně získává ocenění v mezinárodních soutěžích POYi, The Best of Photojournalism NPPA, Czech Press Photo, IPA Award, SocialDocumentary. Publikuje v Reportér Magazín, Echo 24, ČiliChili, The Prager Zeitung.

 

Fotografii nadále studuje na Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity Opava, ČR.

An independent photojournalistic project of a Czech photojournalist Petr Toman covering social issues within East and Central Europe